Aplikacja dyplomatyczno-konsularna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyjmuje na aplikację dyplomatyczno-konsularną osoby zainteresowane karierą w dyplomacji. Kandydaci muszą spełniać wymogi niezbędne do podjęcia przyszłych zadań w obszarze służby zagranicznej.

Aplikacja dyplomatyczno-konsularna to roczny cykl szkoleń przygotowujących do wykonywania obowiązków członka personelu dyplomatyczno-konsularnego.

Obejmuje ona:

– szkolenie teoretyczne (min. 2 miesiące),

– staż w komórkach organizacyjnych MSZ w kraju (min. 4 miesiące),

– staż zagraniczny (do 6 miesięcy).

Po zakończeniu aplikacji jej uczestnicy przystępują do egzaminu dyplomatyczno-konsularnego. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego nadawany jest im pierwszy stopień w służbie zagranicznej.

Nabór na aplikację jest otwarty i odbywa się w drodze konkursu, który jest wieloetapowy. Celem jest sprawdzenie poziomu wiedzy ogólnej i stopnia znajomości języka obcego przez kandydatów oraz ich predyspozycji i przydatności do pracy w służbie zagranicznej.

Kandydat na aplikację musi w szczególności:

– być obywatelem polskim,

– posiadać stopień magistra lub równorzędny,

– znać co najmniej 2 języki obce (w tym biegle posługiwać się językiem angielskim).

Z chwilą rozpoczęcia aplikacji jej uczestnicy są zatrudnieni w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zyskując wszystkie wynikające z tego prawa i obowiązki.

O czym warto pamiętać kompletując dokumenty?

  1. Wykaz uznawanych przez Ministerstwo dokumentów potwierdzających znajomość języków obcych znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych.
  2. W przypadku ukończenia studiów magisterskich na uczelni zagranicznej należy uzyskać potwierdzenie uznawalności dyplomu w Polsce (szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej).

Więcej informacji na temat programu ADK można znaleźć pod tym linkiem.

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry